30 Eylül 2011 Cuma

Saklı Ülke..

Ben bu kitabı n'aparım biliyor musunuz? Yerim. Kitabın ismi bile yemelik değil mi baksanıza? Ve ben tam 6 sene kitaplığımda kimsesizliğe, yalnızlığa terk etmiştim bu masalsı kitabı. Ama şimdi okunan diğer arkadaşlarının yanında mutlu ve pek bir yakıştı oraya. :)

2005 yılında Tüyap Kitap Fuarı'ndan almıştım. O gün kardeşimle  babamı resmen sömürmüştük. Ne güzel bir gündü. Bu arada fuara da az kaldı millet. Ne kadar uzaklığından, kalabalığından şikayet etsek de bir yanımız oraya gitmeyi hep istiyor değil mi? O gün aldığım bir diğer kitaba da bugün başladım. Yan tarafta fotoğrafını gördüğünüz korkunç isimli kitap.

Saklı Ülke, adı üstünde saklı bir ülke. Orman cinlerinin, dans edip ışık saçan perilerin ve Dünya'nın koşturmacasından usanıp oraya taşınan normal insanların ülkesi. Oliver ve Terry tesadüf eseri Saklı Ülke'ye giriyorlar ve macera başlıyor. Onlara ülkede yaşayan sarı saçlı tatlı bir kız, Sabrina eşlik ediyor.

Anladığınız üzere bu bir çocuk kitabı. Sürü'den sonra o kadar iyi geldi ki anlatamam. İki dakikada 5-6 sayfa okuyabildiğim için çok mutlu oldum :) Aslında 1-2 günde bitirebilirdim ama ben bu çocukları çok sevdim ve onlardan ayrılmak istemedim.O yüzden yavaş yavaş okudum. Ama maalesef her kitabın olduğu gibi Saklı Ülke'nin de bir sonu vardı ve bitti :( Sinemaya uyarlanmış ama rastlayamadım. İzlemeyi çok isterdim halbuki.

Benim aklım Saklı Ülke'de kaldı. Hadi görüşürüz.

Arka Kapak:
"Önce bir sis gördüler. Çayırın üzerinde dolaşan hafif bir sis çemberi. Bu sis çemberi yavaş yavaş açılarak, yaşlı diş budak ağacının etrafında dönmeye başladı. Ses iyice artmıştı. Belirli bir melodi değildi bu, bir mırıltı gibi ve dalga dalga yükselen bir şey.Sonunda sesler kulakları sağır edecek yüksekliğe ulaştı. Çocuklar ellerini kulaklarına bastırarak, büyülenmiş gibi seyretmeye başladılar.Sislerin içinde yüzlerce, hatta belki de binlerce küçük siluet belirmişti. Hafif ve şeffaftılar. Hepsi de tıpatıp birbirlerine benziyorlardı. Örümcek ağı gibi ince kıyafetleri vardı. Minik ayaklarıyla ağacın etrafında dönerek dans ediyorlardı. İnanılmaz güzeldiler. Çocuklar bütün önlemlerine rağmen kulaklarına sızan o tek düze müziğin etkisiyle büyülenmiş gibiydiler. Sislerin arasından durmadan yeni su perileri çıkıyordu.Birkaç su perisi çocukların saklandıkları yere oldukça yaklaşmış, kocaman parlak gözlerini onlara doğru çevirmişti, sanki çalılıkların içini görebiliyor gibiydiler. Yakından bakıldığında yüzlerinin birbirinden farklı olduğu ayırt edilebiliyordu. Ama hepsinin yüzünde aynı uzaklık ve oyuncak bebeklerde görülen o donuk ifade vardı. Yüzlerinde, o tek düze melodiyi çıkaran ağızlarının dışında hiçbir şey hareket etmiyordu. Çocukların olduğu çalılığa yaklaşan su perileri tekrar ağacın etrafında dönen gruba katıldılar.Gittikçe daha hızlı dönüyorlardı ve sonunda, tek tek ayırt edilmelerinin imkânsız olduğu bir hıza ulaştılar. Artık ağacın etrafında dalgalanan bir tül gibiydiler. O tül, yavaş yavaş mavi bir renk aldı, sonra her bir çevrimde rengi açılarak beyazladı ve en sonunda öylesine parladı ki, çocuklar gözlerini kapatmak zorunda kaldı..."

15 yorum:

Đëjάώυ dedi ki...

bazen çocuk kitapları okumak iyidir, gerçekten :)
benm de aklımda bu fikir dolaşıyor bir süredir :D

Kitap Delisi Gizem dedi ki...

dejawu - çocuk kitapları insanı mutlu eder. kolay okunur, tatlılardır, yormazlar. oh ne güzel :)

Aslı dedi ki...

Bazen çocuk kitaplarının biz yetişkinlere yazıldıgını düşünüyorum :)

Nilgün Komar dedi ki...

ismi hakikaten çekiyor kendine doğru... fuara bende geleceğim kısmet olursa :) her sene niyet edip gidememiş biri olarak umarım bu yış başarırım :)

Kitap Kurduyum Ben dedi ki...

Ne iyi yapmışsın!Çocuk kitapları gerçekten iyi geliyor insana!
Benim de o kadar çok almam gereken çocuk kitabı var ki!Hem oğluma hem kendime:)

esra dedi ki...

Alıp götürdü yani ne güzel :)

Kitap Delisi Gizem dedi ki...

Aslı - ben de. hem de çok güzeller :)

Nilgün Konmar - inşallah. bütün olumsuzluklarına rağmen seviyorum orayı yahu :)

Kitap Kurduyum Ben - bence Can çok şanslı, kısmet olursa benim de çocuğum çok şanslı olacak. bizden miras kalan kitapları bitirene kadar onlarda çocuk sahibi olur :)

esra - aynen öyle :)

Krnc dedi ki...

Biraz nette araştırma yaptım ama filmini bende bulamadım.Ya da çok farklı bir isimle yayınlanmış heralde.
Kitabı bende merak ettim,okunacaklar listem çok kabarık ama bir tane daha eklemek zarar getirmez sanırım:))

Kitap Delisi Gizem dedi ki...

Krnc - tabii ki getirmez :) okunacaklar listesi hiç bitmez ki

'Sadece Kitap' Kulübü dedi ki...

tık tık.
kitapseverleri dolaşıyorduk da, güzel bir bloga rastladık.
hangi il olursa olsun, destek ve paylaşımları bekleriz ;)

http://www.facebook.com/SadeceKitap

Kitap Delisi Gizem dedi ki...

Sadece Kitap Kulübü - facebook um yok ne yazık ki :( ama gönülden destekliyorum :)

yasemen k. dedi ki...

Gizemcim, cok okumadım içeriği spoiler korkusundan :) ama neil geilman'ın Mezarlık Kitabı'na mı benziyor ? çok merak ettim kesin bakacağım en yakın zamanda (:

Kitap Delisi Gizem dedi ki...

yasemen - rahatlıkla okuyabilirsin spoiler yok :) Mezarlık Kitabı 'nı okumadım o yüzden benzerlik var mı bilemiyorum. Ama bence mutlaka oku :)

yasemen k. dedi ki...

kesin listeye alıyorum o zaman teşekkür ederiimm (: Bu arada Mezarlık Kitabı'nı şiddetle tavsiye ediyorumm ;)

cyrstalll dedi ki...

Kapağı çok şirin gerçekten de :)